Przedstawiamy Closer Acoustics BLOCKS: modułowy system głośnikowy

Przedstawiamy Closer Acoustics BLOCKS:

Modułowy system głośnikowy

Rodina Closer Acoustics Blocks

Po ponad dziesięciu latach obecności Closer Acoustics na rynku – promowania dźwięku głośników szerokopasmowych oraz zdobywania doświadczenia i opinii klientów – chcę przedstawić modułowy system, który zapewnia doskonałe brzmienie dostosowane do różnych gustów, akustyki pomieszczeń i typów wzmacniaczy.

Niektóre elementy tej rodziny są już dobrze znane, jak np. OGY oraz moduły basowe BOB (Bass Open Baffle). Teraz nadszedł czas na przedstawienie nowego członka – OKHO.

OKHO

Historia rozpoczęła się od różnych eksperymentów z systemami otwartych obudów. Doprowadziło to do stworzenia modułu basowego w odgrodzie - BOB, który ustanowiły standard dla obudowy – a właściwie jej braku.

Przetwornik basowy został zaprojektowany specjalnie dla nas, aby lepiej dostosować się do systemu z otwartą obudową. Od samego początku wyobrażałem sobie zestaw w konfiguracji duo lub trio, w którym znajdzie się doskonały szerokopasmowy przetwornik EMS 12”, stosowany w naszym flagowym głośniku Vigo.

Platforma BLANK - BOB - OKHO

Teraz przedstawiam OKHO, centralny element systemu, który powinien być sparowany z co najmniej jedną parą modułów BOB. Aby było to możliwe i aby OKHO znajdował się na wysokości uszu, zaprojektowałem kolejny moduł – Blank. Jest to w rzeczywistości pusty korpus BOB, co sprawia, że wszystkie bloki, czy klocki, mają ten sam rozmiar, co jest niezwykle praktyczne.

Podstawowa konfiguracja systemu to:
Blank + BOB (druga warstwa) + OKHO (na górze).
Jeśli zamienimy Blank z BOB, umieszczając BOBa bliżej podłogi, bas zostanie dodatkowo wzmocniony dzięki jej bliskości.

Słuchacz może wybrać jedno z tych ustawień w zależności od dostępnej przestrzeni i osobistych preferencji. Umieszczenie BOB bliżej głośnika szerokopasmowego zapewnia nieco czystszy dźwięk.

Jeśli zależy nam na jeszcze mocniejszym fundamencie basowym, można dodać drugą parę BOB. Często wyjaśniam klientom, że druga para BOB nie jest przesadą nawet w stosunkowo małym pomieszczeniu. Ponieważ mamy do czynienia z otwartą obudową, nie występuje uciążliwe dudnienie.

Druga para BOB nie obniża pasma przenoszenia, ale delikatnie wzmacnia zakres od 40 do 200 Hz, tworząc solidniejszą podstawę basową. Jest to natychmiast odczuwalne – a gdy drugi zestaw zostaje usunięty z systemu, odczuwamy, że nam go brakuje.

Alternatywne konfiguracje

Mając Blank i dwie pary BOBów i OKHO, można zastosować inną konfigurację:
BLANK – BOB – OKHO – BOB

Zmienia to sposób prezentacji basu w pomieszczeniu. Która opcja jest lepsza? Nie wiem – to zależy od gustu i akustyki konkretnego wnętrza.

To nie matematyka, gdzie 2+2 zawsze daje 4. Po bardzo wielu prezentacjach z klientami wiem, że każdy ma swoje preferencje i nie ma uniwersalnego wzorca brzmienia, które ma się spodobać każdemu.

Można również stworzyć konfigurację: BLANK – BOB – BOB – OKHO

Dlaczego i gdzie? W dużym pomieszczeniu, w którym mamy dużo miejsca i odległy punkt odsłuchu (np. 4–6 metrów) lub jeśli chcemy uzyskać pełne, równomierne brzmienie w przestronnym otoczeniu.

Wszystkie bloki mogą być ustawiane na platformie z antywibracyjnymi stopkami ISO Acoustics GAIA II.

Serce systemu: przetwornik szerokopasmowy

Głównym elementem zawsze pozostaje głośnik szerokopasmowy. Teraz wprowadzamy OKHO, ale w naszej ofercie mamy już OGY.
Piękno i prostota tego systemu polega na tym, że oba można stosować zamiennie – moduły basowe BOB są dostrojone do współpracy z oboma modelami.

Jaka jest różnica między OGY a OKHO?

  • OKHO – zastosowany przetwornik szerokopasmowy z podwójną membraną o średnicy 30,5 cm i skuteczności 97,5 dB i częstotliwości rezonansowej 34 Hz, w otwartej obudowie typu U
  • OGY –  zastosowany przetwornik szerokopasmowy o średnicy 10 cm i skuteczności 91 dB i częstotliwości rezonansowej 50 Hz w obudowie z linią transmisyjną o długości 1 m

Różnice w dźwięku:

  • OGY – ultraszybki, szczegółowy, analityczny, trójwymiarowa scena dźwiękowa
  • OKHO – bardziej relaksujące brzmienie, z większą ilością "ciała" w średnicy i dolnej średnicy, świetna scena dźwiękowa

Jak to możliwe, że oba można stosować z tymi samymi BOBami w systemie z jednym wzmacniaczem, mając na uwadze różnicę w skuteczności głośników?
Musiałem wytłumić przetwornik zastosowany w OKHO. W tym celu zastosowałem najlepsze dostępne rezystory głośnikowe – Pathaudio (+/-1% tolerancji), produkowane w Polsce (układ stałej impedancji).

Jeśli jednak ktoś chciałby pominąć ten obwód, można bezpośrednio podłączyć sygnał do terminali głośnikowych. Standardowo połączenia są realizowane przy użyciu miedzianych kabli z czystej miedzi marki Cardas o przekroju 9.5 AWG.

BOB MK II – co się zmieniło?

MIędzy innymi biorąc pod uwagę opine klientów usunęliśmy terminal BOB, który zawierał cewkę indukcyjną i rozdzielał sygnał na przetworniki poprzez złącze Speakon oraz dwie lub trzy pary kabli wyprowadzających sygnał do BOBa.

W wersji MK II każdy BOB ma teraz własną cewkę indukcyjną wyższej jakości, zintegrowaną z tyłu przetwornika, oraz terminale z czystej miedzi akceptujące widełki, i wtyki bananowe lub przewody gołe. Okablowanie wewnątrz BOBa to kabel z czystej miedzi Cardas o przekroju 9.5 AWG.

To make connection between the BOBs and OHKO or OGY the jumpers are needed. We made a special jumpers from 9.5 AWG pure copper Cardas wires with Cardas pure copper rhodium plated spades.

Do połączeń między BOBem a OKHO lub OGY wymagane są zworki, które wykonaliśmy z miedzianych przewodów Cardas 9.5 AWG z rodowanymi widełkami z czystej miedzi również marki Cardas.

Dodatkowo, zgodnie z sugestiami klientów, dodaliśmy akustycznie przezroczystą tkaninę na tył bloków, chroniącą przed kurzem.

Bloki są zabezpieczone przed przesuwaniem za pomocą mosiężnych pinów (stąd otworki na górze boczków).

Closer Acoustics Blocks

Wybrane wykresy z pomiarami

Pomieszczenie nie bezechowe,  5x6m, wysokość3m, 1m / 2,83V

Wszystkie połączenia równolegle.

Nr 1

BOB plus OKHO - Zielona linia vs BOB plus BOB plus OKHO - Czerwona linia

BOB plus OKHO - Zielona linia; BOB plus BOB plus OKHO - Czerwona linia

Nr 2

BOB plus OKHO - Pomarańczowa linia vs BOB plus OGY - Niebieska linia

BOB plus OKHO - pomarańczowa linia;  BOB plus OGY - NIebieska line

Nr 3

BOB plus OKHO - Pomarańczowa linia vs BOB plus OGY - Niebieska linia vs BOB plus BOB plus OGY - Fioletowa linia

BOB plus OKHO - Pomarańczowa linia vs BOB plus OGY - NIebieska linia vs BOB plus BOB plus OGY - Fioletowa linia

Wykres impedancji

BOB plus OKHO - Czerwona linia vs BOB plus BOB plus OKHO - Fioletowa linia

BOB plus OKHO - Red Line; BOB plus BOB plus OKHO - Violet line

Specyfikacja

OKHO

Impedancja nominalna - 8 Ohm

MOc znamionowa - 40 Watt

BOB

Impedancja nominalna - 8 Ohm

MOc znamionowa - 100 Watt

OGY

Impedancja nominalna - 8 Ohm

Moc znamionowa - 15 Watt

Efektywność:

OKHO - 91 dB

OGY - 91 dB

BOB - 94 dB

Zestawienia (przy połączeniu równoległym))

BOB + OKHO - 4 Ohm

BOB + BOB + OKHO - 2,7 Ohm

BOB + BOB + OGY - 2,7 Ohm

Impedancja - Najniższa impedancja punktowa przy dwóch BOBach i OKHO - 2,2 Ohm przy 85 Hz.

Moc znamionowa

Ogólna zasada dotycząca mocy znamionowej jest bezpośrednio związana z głównym głośnikiem używanym w systemie. Jeśli jest to OKHO, maksymalna moc wynosi 40 W, a jeśli OGY, to 15 W.

W obu przypadkach, przy rozsądnym użytkowaniu, jest to w zupełności wystarczające, nawet do odsłuchu w stosunkowo dużych pomieszczeniach, np. 65 m², zwłaszcza gdy do wzmocnienia basu wykorzystywane są moduły BOB.

Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami po poradę.

Jacek Grodecki

Zamów on-line

Zobacz recenzje naszych produktów
recenzje