Nadszedł wreszcie czas na wprowadzenie do naszej oferty kolumny podłogowej z 7-calowym przetwornikiem szerokopasmowym.
Zaczynaliśmy 10 lat temu od 8-calowych przetworników Supravox – klasycznego rozmiaru dla przetworników szerokopasmowych.
Przez wiele lat od lat pięćdziesiątych był to standardowy rozmiar – swego rodzaju najlepszy kompromis dla odtwarzania basów, średnich i wysokich częstotliwości – z whizzerem lub inaczej drugą membraną przeznaczoną do przetwarzania wysokich częstotliwości – weźmy choćby przykład Philipsa 9710.
Po tym, jak posłuchaliśmy przetwornika EMS LB12 – 12-calowego dzieła sztuki autorstwa Michela Fertina, w 2016 roku wprowadziliśmy Vigo, naszą flagową kolumnę, najpierw z przetwornikiem z magnesem ferrytowym, a następnie z elektromagnesem - debiut na Audio Show w Warszawie w 2017r.
Następnie w 2017 pojawiła się Allegra - z głośnikiem ośmiocalowym EMS LB8 MKII, od Electro Magnet Speaker a zaraz potem Allegra EX z głośnikiem z elektromagnesem.
Wreszcie nasze ostatnie dziecko - mały OGY, który zadebiutował w 2021.
Teraz, można powiedzieć na 10-lecie Closer Acoustics, uzupełniamy ofertę najmniejszą jak dotąd kolumnę wolnostojącą z 7-calowym przetwornikiem EMS LB7.
To bardzo szczególny głośnik o częstotliwości rezonansowej 40 Hz, sięgający na górze pasma do 18 kHz co ważne bez whizzera. Skuteczność 94dB.
Rozważałem kilka projektów obudowy, i w różnych rozmiarów. Ostatecznie zostałem przy naszej specjalności – obudowie z rozproszonym rezonansem – działającej na tej samej zasadzie, co w przypadku Vigo i Allegry, Adama i Evy. Ogy to oczywiście czysta linia transmisyjna.
W efekcie końcowym powstała kolumna o pojemności 42 litrów, wysokości 1m bez cokołu, szerokością 20 cm i głębokością 34 cm.
Obudowa z rozproszonym rezonansem - co to takiego?
Obudowa o rozproszonym rezonansie zachowuje doskonale efektywność akustyczną przetwornika i umożliwia niski poziom zniekształceń.
Jak to możliwe? Poprzez system dwóch kanałów, w których fala wsteczna przemieszcza się wewnątrz obudowy. Dwa kanały mają różne kształty, długości i objętości. Energia akustyczna przemieszcza się w przeciwnych kierunkach w obu kanałach wewnętrznych, a następnie rozprasza się. Rezultatem jest doskonałe odwzorowanie stanów przejściowych – ponieważ fale stojące wewnątrz są skutecznie minimalizowane. Ponadto obudowa jest sztywna a poziom drgań ograniczony. Brak materiałów wygłuszających wewnątrz pozwala zachować "żywe" brzmienie głośnika w zakresie wysokich częstotliwości.
Można zobaczyć wnętrze tej obudowy w krótkim filmie „Assembling Closer Acoustics Forlane” na naszym kanale YouTube.
Dźwięk jest czysty i zwiewny, zwłaszcza niskie częstotliwości są odtwarzane z prawdziwą naturalnością.
Spróbuj posłuchać kontrabasu na żywo, następnie jednej z naszych kolumn o rozproszonym rezonans a na końcu głośnika z systemem bass-reflex… zrozumiesz różnicę.
Dlaczego kolejna kolumna wolnostojąca?
Ponieważ jest najmniejsza, ale na pewno dlatego, że EMS LB7 to doskonały głośnik, który zasługiwał na swoją obudowę z rozproszonym rezonansem, by mógł błyszczeć pełnym blaskiem. Ten siedmiocalowy przetwornik jest bardzo szybki i bardzo zrównoważony w krytycznym zakresie. Nie ma potrzebuje whizzera do odtwarzania wysokich częstotliwości, więc jest mniej zniekształceń przy wysokich częstotliwościach. Nie jest tak szczegółowy i szybki jak LB5 używany w OGY, ale jak zawsze trzeba iść na pewne kompromisy. Tutaj mamy więcej wypełnienia w dźwięku na niższej średnicy. Brzmienie jest bardziej obszerne.
Wiadomo od dawna, że w przypadku kolumn z jednym głośnikiem szerokopasmowym, skrajne pasma przenoszenia są w jakiś sposób ograniczone. Nie są one przeznaczone do odsłuchu z bardzo wysokim poziomem głośności, ponieważ mają tendencję do nasycania się i wytwarzania zniekształceń. W pewnym stopniu to samo dotyczy standardowych głośników z membranami kopułkowymi. Do bardzo głośnego słuchania najlepiej nadają się przetworniki kompresyjne w dobrze zaprojektowanych tubach lub falowodach – a te można znaleźć w profesjonalnych systemach audio i niektórych audiofilskich głośnikach, takich jak DeVille - Fleetwood firmy OMA jako doskonały przykład.
Najlepsze kolumny z pojedynczym przetwornikiem to królowie spójności i obrazowania. Punktowe źródło dźwięku sprawia, że znikają w pomieszczeniu. Uczucie otulenia dźwiękiem jest dojmujące. Znów, z najlepszymi można uzyskać bardzo naturalne, prawdziwe brzmienie instrumentów i wokali. Co więcej zwykle wysoka skuteczność sprawia, że są idealnymi partnerami dla wzmacniaczy lampowych, a przede wszystkim wzmacniaczy lampowych małej mocy.
Muzykalność to ich drugie imię. A Forlane właśnie taka jest.
Pisząc ten wpis na blogu słucham …Nothing Like the Sun Stinga na Forlane i to jest przeżycie – nie słuchałem tego od lat, a teraz wszystkie te detale docierają do mnie z niesamowitą realnością… Ach co to za płyta, swoją drogą!
Forlane - skąd ta nazwa?
To jest bardzo interesujące. Jak zwykle ma to coś wspólnego z moimi muzycznymi zainteresowaniami i wyborami.
Jest to nazwa tańca solowego dla tancerki z piękną i bardzo skomplikowaną choreografią. Pochodzi z Friulli – regionu w północnych Włoszech. Był popularny w XVII wieku i często tańczony podczas karnawału w Wenecji. Historię można zobaczyć na kanale YouTube Cracovia Danza, uroczo opowiedzianą i przedstawioną przez Romanę Agnel. Zobacz koniecznie, bo naprawdę warto.
Ale jak to się stało, że akurat ta nazwa … Otóż, jednym z moich ulubionych kompozytorów jest Maurice Ravel, a w mojej muzycznej bibliotece jedną z pierwszych płyt z muzyką klasyczną, którą kupiłem na początku lat dziewięćdziesiątych, jest płytka z serii Solti Collection Decca, Sir Georg Solti z The Chicago Symphony Orchestra wykonujący Le Tombeau de Couperina skomponowana przez Maurice'a Ravela.
Utwór ten jest hołdem dla François Couperina Le Granda, wirtuoza klawesynu i nadwornego muzyka słynnego francuskiego króla Ludwika XIV. Ravel napisał ją w 1917 roku jako suitę na fortepian w sześciu częściach: Preludium, Fuga, Forlane, Rigoudon, Menuet i Toccata. Jako mistrz orkiestracji w 1919 roku zaaranżował Le Tombeau de Couperin na orkiestrę (z wyłączeniem Fugi i Toccaty).
Le Tombeau de Couperin w orkiestracji Ravela jest jednym z najbardziej wykwintnych i wyrafinowanych utworów muzycznych, jakie znam. Jeśli przypadkiem nie znasz, oto bardzo fajny występ z udziałem Paavo Järviego | Orkiestra NDR Elbphilharmonie
Sama część Forlane jest inspirowana Forlaną - z Czwartego Koncertu Królewskiego napisanego przez François Couperina dla Ludwika XIV, który wzywał Couperina „prawie w każdą niedzielę roku” do grania muzyki. Koncerty Królewskie zostały napisane jako małe koncerty kameralne na klawesyn, flet, obój, altówkę i fagot.
Forlane wydaje się być po prostu idealnym zwornikiem łączącym wszystkie wątki w całość.
Życzę, gdy nadarzy się okazja, posłuchać tego w filharmonii.
Możesz także zgodnie z naszym sloganem Take Live Music Home - zabrać "żywą muzykę" do domu dzięki systemowi audio Closer Acoustics.
Ale uwaga, nie daj się zwieść Closer Acoustics Forlane jest w stanie zagrać bardzo szeroki repertuar, nie tylko taki oniryczny jak Le Tombeau…
Jazz i muzyka klasyczna są bardziej niż oczywiste. Wszystkie dobre nagrania (z wyjątkiem heavy metalu i pokrewnych mu wszechświatów) będą dobrze brzmiały z Forlaną przy rozsądnej głośności. Na początek wspomniane Nothing like the Sun… Massive Attack, Portishead, chillout i ambient, muzyka filmowa, muzyka elektroniczna, R&B, Soul, klasyczny rock i pop, blues, folk i muzyka etniczna…
Forlane:
Skuteczność - 94 dB
Impedancja - 8 Ohm
Moc - 30 W
Głośnik szerokopasmowy - EMS LB7MKii
Bez zwrotnicy i filtrów.
Terminale głośnikowe: WBT-0703 Cu Nextgen
Wysokość 112 cm – z cokołem
Szerokość 20 cm
Głębokość 34 cm
Jacek Grodecki